Svetovni dan boja proti aidsu

Tudi letos smo se predstavniki Društva ŠKUC udeležili Nacionalnega posveta ob Svetovnem dnevu boja proti AIDSu v organizaciji Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in Legibitre. Na posvetu so bili predstavljene aktivnosti nevladnih organizacij za zajezitev epidemije virusa hiv, premagovanje stigme in trenutno stanje epidemije v Sloveniji.

Svetovna zdravstvena organizacija ob 1. decembru, Svetovnem dnevu aidsa, ki letos poteka pod geslom »Enak dostop za vse«, ponovno opozarja, da je globalni odziv na hiv v zadnjih letih zastal. Epidemija koronavirusa je še dodatno poglobila razmak med zastavljenimi in doseženimi cilji, še posebej v revnejših delih sveta. Hiv tako ostaja eden večjih javnozdravstvenih problemov, ki ogroža na milijone življenj. Samo 52 % vseh otrok, ki so okuženi s HIV, ima dostop do življenjsko pomembnega zdravljenja, kar 70 % novih okužb pa se zgodi med marginaliziranimi skupinami. Delitve, neenakosti in kršenje človekovih pravic ostajajo glavne ovire za napredek. Svetovna zdravstvena organizacija ob tej priložnosti svetovno javnost poziva, naj ustrezno naslovi neenakosti ter izenači dostop do nujnih storitev za preprečevanje in zdravljenje okužbe s hiv, posebej za otroke in marginalizirane skupine. Ničelno toleranco do diskriminacije in stigme izpostavlja kot nujna pogoja za uspešno obvladovanje epidemije s hiv in njeno zajezitev do leta 2030.

V  Sloveniji okužbo s hiv zelo dobro obvladujemo in uspešno sledimo zastavljenim ciljem v Nacionalni Strategiji preprečevanja in obvladovanja okužbe s hiv do leta 2025. Uvrščamo se med države, ki ohranjajo nizko stopnjo epidemije, kljub dejstvu, da letos beležimo več okužb kot pretekla leta, se hiv še ni pomembno razširil v nobeni podskupini prebivalstva.

Do 22. 11. 2022 so na NIJZ zabeležili 37 novih diagnoz okužbe s hiv, kar je 5 več kot v enakem obdobju lani. Poleg tega se je v Sloveniji začelo zdraviti tudi 15 oseb, ki so imele okužbo prepoznano že pred letom 2022 v tujini. Največ novih okužb (22) je bilo tudi letos zabeleženih med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Med intravenskimi uporabniki drog, nosečnicami in otroci ni bilo novih okužb. Zabeleženi sta bili 2 smrti oseb, z okužbo s hiv, vendar ne zaradi aidsa. 

Po ocenah NIJZ naj bi konec leta 2022 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 900 oseb s hivom, od katerih naj bi jih približno ena desetina ne vedela, da je okužena s hivom. Velika večina oseb s prepoznano okužbo s hivom v Sloveniji prejema protivirusna zdravila. Pri učinkovitem zdravljenju je virus nezaznaven v krvi, zato osebe, ki se zdravijo, ne morejo okužiti drugih ljudi (nezaznavnost pomeni neprenosljivost oz. N=N). V primeru suma na okužbo s hivom je zato potrebno čimprejšnje testiranje in v primeru pozitivnega izvida čimprejšnje zdravljenje.

Osebam s hivom je v Sloveniji zagotovljena izjemno kakovostna zdravstvena oskrba in psihosocialna podpora, vključno z vsemi najsodobnejšimi zdravili. Ravno tako so zelo dobro dostopne preventivne storitve, vključno s predekspozicijsko (PreP) in postekspozicijko profilakso (PeP) ter testiranjem v skupnosti za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi. Za nosečnice smo z letom 2022 uvedli presejalno testiranje na hiv. V letu 2023  bo preko triletnega evropskega projekta zagotovljeno tudi testiranje na terenu za marginalizirane skupine, ki ga bodo izvajale nevladne organizacije.

Uporabne povezave:

Plushivisti – anonimna skupina za samopomoč oseb, ki živijo s hivom

Buddy program – vrstniški podporni program za osebe, ki živijo s hivom

Vse o PreP-u – preventivni ukrep, katerega cilj je preprečitev okužbe s hivom

Termini in lokacije brezplačnega testiranja za moške, ki seksajo z moškimi

Kemseks – spletna stran v okviru programa “Ustavimo HIV” namenjena zmanjševanju škode

Komentiranje ni mogoče.

Naroči se na e-novice

Sporoči nam svoj email in obveščali te bomo o prihodnjih dogodkih.

Politika varstva osebnih podatkov